1. Наступ Партії регіонів
Партія регіонів за п’ять років суттєво збільшила своє електоральне поле в Сумській області. «Регіонали» практично повністю «відвоювали» у «Батьківщини» місто Глухів, Глухівський, Путивльський, Ямпільський, Серединобудський і дві третини Шосткинського району. Також Партія регіонів перемогла на половині дільниць Тростянецького і Охтирського районів, де п’ять років тому «регіони» мали лише дві дільниці. Партія регіонів перемогла навіть на кількох дільницях у районах, де у 2007 році була абсолютна царина умовно демократичних політичних сил (БЮТ та НУНС): Конотопський, Буринський, Роменський, Липоводолинський та Лебединський райони. Перемога Партії регіонів на кількох дільницях у містах Сумської області – Суми, Конотоп, Ромни, Охтирка, Кролевець – характеризує скоріше не електоральний, а адміністративний вплив, адже це здебільшого спецдільниці – лікарні і колонії. Єдиним районом, де Партія регіонів не перемогла на жодній дільниці, залишився Недригайлівський район.
2. Відступ і передислокація «Батьківщини»
«Батьківщина» «увібрала» в себе практично весь електорат «Нашої України». Дільниці, де НУНС перемагала у 2007 році, переважно відійшли до «Батьківщини». Найбільш характерним це є для Недригайлівського, Буринського, Роменського та інших районів. У той же час можна спостерігати відступ «Батьківщини» перед Партією регіонів на північному сході і південному сході Сумської області. Чітко вираженим це є в Глухівському, Охтирському і Тростянецькому районах. Єдиний регіон, де зафіксовано «контрнаступ» проти «регіоналів» – це місто Шостка. У 2007 році Партія регіонів перемогла на абсолютно усіх виборчих дільницях Шостки, у 2012 «Батьківщина» разом з комуністами змогла відібрати перемогу на більш ніж половині шосткинських дільниць.
3. Повна поразка «Нашої України»
«Наша Україна» втратила за п’ять міжвиборчих років абсолютно усі позиції. У 2007 році у форматі блоку «Наша Україна – Народна Самооборона» ця політична сила перемагала на виборчих дільницях майже в кожному районі Сумської області. Було всього три райони, де «Наша Україна» не здобула жодної дільниці – Серединобудський, Сумський і Тростянецький, а в Недригайлівському районі «Наша Україна» перемогла на більшості дільниць. У 2012 році електоральне поле «Нашої України» очікувано зменшилося до розмірів «родового князівства» Віктора Ющенка. «Наша Україна» перемогла лише на двох виборчих дільницях, причому обидві знаходяться у селі Хоружівка.
4. Партизанська війна комуністів
Комуністична партія України у 2007 році здобула перемогу на п’яти дільницях, розкиданих географічно по всій області – від найпівнічнішого до найпівденнішого району. У 2012 році кількість дільниць, де перемогла Компартія, збільшилася учетверо. Проте говорити про наявність якогось сталого електорального поля комуністів не можна – ці дільниці так само розкидані по всій області. Характерним є те, що дільниці, де перемагають комуністи, змінюються – Компартія у 2012 році не здобула перемогу на жодній з тих дільниць, на яких перемагала у 2007-му. Цікавим є «плацдарм», завойований Компартією у Шостці: у 2012 році комуністам вдалося перемогти на дев’яти дільницях у місті, яке у 2007 було виключно «регіональним».
5. Міський десант УДАРу
Новачки політичного процесу – партія «УДАР Віталія Кличка» –
з першого заходу здобула перемогу на кількох виборчих дільницях. Практично усі
ці дільниці знаходяться у двох найбільших містах області – п’ять у Сумах і сім
у Конотопі. Ще одна дільниця, де переміг УДАР, – спецдільниця у районній
лікарні Білопілля з невеликою кількістю виборців.
6. Соціалісти-підпільники
Соцпартія, про яку вже багато хто встиг забути, раптово здобула перемогу на одній з дільниць Сумського району. Партія, яка ще в 2006 мала непогану підтримку на Сумщині, у 2007 не перемогла на жодній з дільниць області. Проте і перемога на одній дільниці в 2012 році навряд чи стане початком відродження електорального поля соціалістів в Сумській області.
Електоральна географія Сумської області: результати кандидатів по 158-му округу
Територіальний аналіз результатів, набраних кандидатами у народні депутати України по округу №158 з центром у м.Білопіллі, дозволяє побачити повну перевагу, здобуту «самовисуванцем від «Батьківщини» Олександром Волковим над своїм основним конкурентом, «регіоналом» Олександром Костенком.
Як видно із електоральної карти
переможців по дільницям, Олександр Волков переміг практично на всіх
виборчих дільницях Сумського району та міста Суми (тієї частини, що
входила до 158-го округу). Більшість дільниць Білопільського та
Краснопільського районів також залишилася за Волковим. Олександру
Костенку вдалося перемогти лише на периферії виборчого округу – на
частині дільниць Білопільського, Краснопільського та на півночі
Сумського районів. Також Костенко програв конкурентам в окрузі майже усі крупні населені
пункти – міста та селища міського типу (єдиний виняток – смт Угроїди
Краснопільського району).
Порівняння кількості набраних основними
конкурентами голосів виборців по кожному з адміністративних регіонів
округу також не на користь Олександра Костенка.
Волков | Костенко | різниця | |
Білопільський р-н | 7975 | 6156 | +1819 |
Краснопільський р-н | 4924 | 4669 | +255 |
Сумський р-н | 11003 | 6344 | +4659 |
Суми | 14373 | 5251 | +9122 |
Соціаліст Сергій Кіріченко, що проживає у селі Кіндратівка Сумського району, переміг на виборчих дільницях у Кіндратівці та у сусідній Костянтинівці. Сергій Кіріченко навіть «витягнув» Соціалістичну партію у переможці на дільниці свого рідного села.
А село Бездрик Сумського району, відоме тим, що там розташований Сумський завод продтоварів, проголосувало за самовисуванця Володимира Токаря, якому цей завод, власне, і належить.
Олексій Захарченко