1. Наступ Партії регіонів
Партія регіонів за п'ять років суттєво збільшила своє електоральне поле в Сумській області. «Регіонали» практично повністю «відвоювали» у «Батьківщини» місто Глухів, Глухівський, Путивльський, Ямпільський, Серединобудський і дві третини Шосткинського району. Також Партія регіонів перемогла на половині дільниць Тростянецького і Охтирського районів, де п’ять років тому «регіони» мали лише дві дільниці. Партія регіонів перемогла навіть на кількох дільницях у районах, де у 2007 році була абсолютна царина умовно демократичних політичних сил (БЮТ та НУНС): Конотопський, Буринський, Роменський, Липоводолинський та Лебединський райони. Перемога Партії регіонів на кількох дільницях у містах Сумської області – Суми, Конотоп, Ромни, Охтирка, Кролевець – характеризує скоріше не електоральний, а адміністративний вплив, адже це здебільшого спецдільниці – лікарні і колонії. Єдиним районом, де Партія регіонів не перемогла на жодній дільниці, залишився Недригайлівський район.
2. Відступ і передислокація «Батьківщини»
«Батьківщина» «увібрала» в себе практично весь електорат «Нашої України». Дільниці, де НУНС перемагала у 2007 році, переважно відійшли до «Батьківщини». Найбільш характерним це є для Недригайлівського, Буринського, Роменського та інших районів. У той же час можна спостерігати відступ «Батьківщини» перед Партією регіонів на північному сході і південному сході Сумської області. Чітко вираженим це є в Глухівському, Охтирському і Тростянецькому районах. Єдиний регіон, де зафіксовано «контрнаступ» проти «регіоналів» – це місто Шостка. У 2007 році Партія регіонів перемогла на абсолютно усіх виборчих дільницях Шостки, у 2012 «Батьківщина» разом з комуністами змогла відібрати перемогу на більш ніж половині шосткинських дільниць.
3. Повна поразка «Нашої України»
«Наша Україна» втратила за п’ять міжвиборчих років абсолютно усі позиції. У 2007 році у форматі блоку «Наша Україна – Народна Самооборона» ця політична сила перемагала на виборчих дільницях майже в кожному районі Сумської області. Було всього три райони, де «Наша Україна» не здобула жодної дільниці – Серединобудський, Сумський і Тростянецький, а в Недригайлівському районі «Наша Україна» перемогла на більшості дільниць. У 2012 році електоральне поле «Нашої України» очікувано зменшилося до розмірів «родового князівства» Віктора Ющенка. «Наша Україна» перемогла лише на двох виборчих дільницях, причому обидві знаходяться у селі Хоружівка.
4. Партизанська війна комуністів
Комуністична партія України у 2007 році здобула перемогу на п’яти дільницях, розкиданих географічно по всій області – від найпівнічнішого до найпівденнішого району. У 2012 році кількість дільниць, де перемогла Компартія, збільшилася учетверо. Проте говорити про наявність якогось сталого електорального поля комуністів не можна – ці дільниці так само розкидані по всій області. Характерним є те, що дільниці, де перемагають комуністи, змінюються – Компартія у 2012 році не здобула перемогу на жодній з тих дільниць, на яких перемагала у 2007-му. Цікавим є «плацдарм», завойований Компартією у Шостці: у 2012 році комуністам вдалося перемогти на дев’яти дільницях у місті, яке у 2007 було виключно «регіональним».
5. Міський десант УДАРу
Новачки політичного процесу – партія «УДАР Віталія Кличка» – з першого заходу здобула перемогу на кількох виборчих дільницях. Практично усі ці дільниці знаходяться у двох найбільших містах області – п’ять у Сумах і сім у Конотопі.
Ще одна дільниця, де переміг УДАР, – спецдільниця у районній лікарні Білопілля з невеликою кількістю виборців.
6. Соціалісти-підпільники
Соцпартія, про яку вже багато хто встиг забути, раптово здобула перемогу на одній з дільниць Сумського району. Партія, яка ще в 2006 мала непогану підтримку на Сумщині, у 2007 не перемогла на жодній з дільниць області.
Проте і перемога на одній дільниці в 2012 році навряд чи стане початком відродження електорального поля соціалістів в Сумській області.
Олексій Захарченко
http://100.sumy.ua/index.php/articles/politics/5053--2012-