Традиційно до списку міст з найгіршим повітрям потрапляють міста з промислового сходу. У Центральній геофізичній обсерваторії зауважують, що у цьому регіоні і досі стан повітря найгірший. Але цього разу у лідери міст з найбільш забрудненим повітрям вирвався Ужгород – це західноукраїнське місто опинилось на другому місці за індексом забруднення атмосфери. Вищий ніж у Ужгорода показник лише в Маріуполі. На третьому місці – Горлівка з Донецької області. У цих містах, а також у Одесі і Рівному, рівень забруднення оцінюється як дуже високий. Друга сходинка Ужгорода у такому антирейтингу, фахівців не здивувала. Проблеми із чистотою повітря Ужгорода пов'язані із самим його географічним розташуванням в улоговині, де понад 60% днів у році повний штиль. Інша причина – велика кількість автотранспорту, як зареєстрованого у місті, так і транзитного, що рухається через українсько-словацький кордон.
У 10 містах східного регіону рівень забруднення оцінювався як високий: Слов’янськ, Макіївка, Донецьк, Лисичанськ, Рубіжне, Краматорськ, Луганськ, Дзержинськ, Єнакієве, Сєверодонецьк. У південному регіоні, крім названих Маріуполя і Одеси, високий рівень забруднення у Запоріжжі, Армянську, Красноперекопську, Миколаєві, Ялті. У центральному регіоні найбільш забрудненими були Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Кривий Ріг. На заході, крім названих Ужгорода і Рівного, до числа забруднених міст відноситься Луцьк.
Високий рівень забруднення в цих містах обумовлений, головним чином, значними концентраціями формальдегіду, діоксиду азоту, фенолу, бенз(а)пірену, фтористого водню, оксиду вуглецю, завислих речовин. Тобто рейтинг міст України з найбільш забрудненим повітрям залежить від автомобільної загазованості.
Забруднення атмосфери в містах України у 2011 році
Дуже високий рівень забруднення при ІЗА ≥14,0; високий – при ІЗА ≥7,0; підвищений - при ІЗА від 5,0 до 7,0; низький при ІЗА менше 5,0.
Індекс забруднення атмосфери розраховують як суму поділених на середньодобову гранично допустиму концентрацію середніх концентрацій п'яти пріоритетних домішок (осереднених за часом – місяць, півріччя, рік). Розрахунок цього індексу засновано на припущенні, що на рівні гранично допустимих концентрацій усі шкідливі домішки характеризуються однаковим впливом на людину, а при наступному підвищенні концентрації ступінь їх шкідливості зростає з різною швидкістю, яка залежить від класу небезпеки даної домішки. При розрахунку ІЗА враховується клас небезпеки кожної домішки.