Покращення індексу спостерігається за двома субіндексами. Так, особливо помітне зростання рейтингу області за субіндексом підсилювачів ефективності (переміщення з 16-го до 12-го місця по країні), а за субіндексом факторів розвитку та інноваційного потенціалу регіон увійшов до першої п’ятірки (переміщення з 6-го на 5-е місце). Незважаючи на покращання оцінок субіндексу базових вимог (зростання на 0,15 до 4,43 бала у 2012 році) та з огляду на кращу динаміку регіонів-лідерів, місце області за цим субіндексом знизилося з 16-го у 2011 році до 18-го у 2012 році.
Позиції області у рейтингу конкурентоспроможності регіонів України покращились за чотирма складовими: інституціями, ефективністю ринку товарів, технологічною готовністю та рівнем розвитку бізнесу. Погіршення позиції спостерігається за такими складовими як: інфраструктура, ефективність ринку праці, рівень розвитку фінансового ринку, розмір ринку, інновації, охорона здоров’я і початкова освіта. Водночас за складовою вищої освіти і професійної підготовки позиція області не змінилася (9-е місце).
Серед показників, що забезпечили зростання рейтингу області за такою важливою складовою як інституції (область перемістилася з 8-го до 5-го місця у 2012 році), варто відзначити поліпшення позицій щодо оцінювання хабарів і неформальних платежів (4-е місце у 2012 році), фаворитизму в рішеннях чиновників (6-е місце), корпоративної етики (2-е місце) та ефективності корпоративного управління (5-е місце).
Серед чинників поліпшення складової ефективності ринку товарів (зростання рейтингу з 24-го до 17-го місця у 2012 році) варто відзначити ефективність антимонопольної політики (6-е місце), вплив регулювання на прямі іноземні інвестиції (1-е місце), ступінь орієнтованості на клієнта (6-е місце). Водночас низка показників стримує поліпшення рейтингу за цією складовою. У першу чергу, йдеться про інтенсивність конкуренції (зниження з 20-го до 26-го місця у 2012 році). Крім того, незважаючи на незначне поліпшення, область залишилась на рівні минулорічних показників за такими критеріями як: витрати на проведення аграрної політики (18-е місце), негативний вплив оподаткування (20-е місце), ступінь монополізації ринку (21-е місце), тиск митних процедур (24-е місце), вимогливість покупця (24-е місце).
Істотне поліпшення позицій області можна спостерігати за складовою технологічної готовності, де помітне зростання рейтингу з 17-го до 11-го місця у 2012 році. Таке поліпшення забезпечили переважно показники з доступності новітніх технологій (13-е місце), впровадження технологій на рівні компаній (12-е місце) та вплив прямих іноземних інвестицій на передачу технологій (10-е місце).
Щодо субіндексу факторів розвитку та інноваційного потенціалу варто відзначити покращання складової рівня розвитку бізнесу (зростання з 9-ї на 5-ту позицію у 2012 році), тоді як складова інновацій опустилася лише на одну сходинку (незважаючи на зростання оцінок у балах — 3,14). Таке відносне погіршення позиції для інновацій багато в чому пояснюється зниженням позиції показників, що характеризують держзакупівлі високотехнологічної продукції (переміщення з 9-го на 13-е місце) та наявність наукових і інженерних кадрів (переміщення з 10-го на 14-е місце у 2012 році). Водночас Сумська область має одні з кращих показників витрат компаній на НДДКР (1-е місце, з балом у 3,3, що відповідає 53-му місцю у світовому Індексі), співпраці бізнесу з університетами по лінії НДДКР (5-е місце в країні) і, нарешті, за здатністю бізнесу до інновацій (2-е місце). Такі досить високі позиції багато в чому підтверджуються статистикою: у 2011 році частка інноваційної продукції в промисловому виробництві регіону становила 12,4%, що вивело його на друге місце за цим показником в Україні.
Дещо погіршились позиції Сумської області за складовою інфраструктури, відбулося зниження на три позиції — до 16-го місця по країні (з незначним зниженням оцінок у балах — до 3,63). Окрім низьких оцінок з доступу до портової інфраструктури та якості інфраструктури аеропортів, що є очевидним для цього регіону, дуже низька позиція у нього також щодо якості автодоріг (23-е місце).
Погіршення позицій регіону сталося за складовими, що визначають різні ринки — ефективність ринку праці (зниження рейтингу з 12-го до 20-го місця) і розвиток фінансового ринку (зниження з 10-го до 15-го місця у 2012 році). На одну позицію знизилася і складова обсягу ринку (16-е місце).
З-поміж складових Індексу конкурентоспроможності Сумська область демонструє найгірші показники з охорони здоров’я і початкової освіти, посівши лише 25-е місце у національному рейтингу (відбулося зниження на дві позиції). Водночас ця складова має відносно високий бал у 5,62, що можна пояснити порівняно непоганими показниками людського розвитку України (такий бал відповідає 76-му місцю цієї складової в Індексі глобальної конкурентоспроможності).
Варто відзначити зміни щодо найпроблемніших чинників для ведення бізнесу в Сумській області. Зокрема, якщо раніше опитаних керівників бізнесу найбільше турбувала корупція, то у 2012 році таким чинником стала нестабільність державної політики (це відзначили 17,9% опитаних керівників бізнесу). За нею слідує податкова політика (15,9% опитаних). При цьому й корупція зберігає досить високий показник (9,3%) з огляду на те, що вона залишилася в трійці найпроблемніших чинників ведення бізнесу в регіоні. Майже такі самі оцінки отримали податкові ставки (8,9%), інфляція (8,7%), а також неефективна робота чиновників (8,4%).
Сумська область посідає 19-е місце серед 27 регіонів країни за кількістю населення (2,5%) і 16-е місце за внеском до ВВП України (1,7%). Валовий регіональний продукт області становить 16 877 грн на особу, або 67,8% від середнього показника по Україні.
Щорічне дослідження конкурентоспроможності України та її регіонів. © Фонд "Ефективне управління"