географічна точка Сумщини

Сторінка Корнуса Анатолія Олександровича


Четвер, 28.03.2024, 21:37
Ви увійшли як Гість
| Група "Гости"
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | І.П. Стрельбицький | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід
Меню сайту

Категорії розділу
Географічні новини [31]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Курси валют
Курс долара
Курс евро
Курс рубля

Стрельбицкий Іван Панасович – генерал-лейтенант генерального штабу, генерал від інфантерії (з 1899 р.), один з найвидатніших, але майже забутих картографів ХІХ століття, народився 18(30).6.1828 р. в с. Голенка Полтавської губернії, нині Роменській район Сумської області. Після закінчення курсу в школі землемірів при Київському університеті, поступив на службу в межовий корпус, а згодом перейшов до Санкт-петербурзького гренадерського полку короля Фрідріха-Вільгельма III. У 1859 р. закінчив Миколаївську академію Генерального штабу і був зарахований до його військово-топографічного відділу. У 1865 р. Стрельбицкому була доручена редакція нової "Спеціальної карти Європейської Росії". З тих пір він був постійним керівником цієї величезної праці, виконуючи разом з нею, як в Росії, так і за кордоном, багато інших доручень.

Головними працями І.П. Стрельбицкого є "Спеціальна карта Європейської Росії" (виконана в масштабі 10 верст у дюймі, ця карта складається з 178 аркушів і містить у собі не тільки європейські володіння Росії, але й велику частину Пруссії та Австро-Угорщини, Балканський півострів, частини Малої Азії). "Исчисление поверхности Российской Империи, в общем ее составе, в царствование императора Александра II" (1874) – інша величезна і прекрасна праця, яка вперше дала вірні відомості про поверхню володінь Росії, як в цілому, так і по губерніях та повітах, з окремим обчисленням островів і озер.

Інші праці Стрельбицкого: "Владения турок на материке Европы с 1700 по 1879 г.", з 15 картами і таблицями (1879), з додатком дипломатичних актів (стала настільки відомою, що спеціально була перекладена французькою мовою), "Земельные приобретения России с 1855 по 1881 г.", з 3 картами (видання, складене до 25-річного ювілею царювання імператора Олександра II) – в ньому приведені вказівки, з цифровими даними, на 22 події зазначеного періоду часу, в який Росією придбано земель більше, ніж в будь-яке з попередніх царювань, починаючи з Петра I, франкомовне "Superficie de l'Europe" („Площа Європи”, 1882) – представляє перше однохарактерно виконане і перевірене по зонах і річкових басейнах обчислення поверхні Європи по державах і провінціях, з вказанням довжин річок і берегових контурів. Метод обчислень, вжитий при цьому І.П. Стрельбицким, був прийнятий на озброєння не тільки приватними картографами, але і урядовими установами іноземних держав, "Карта Европейской России, составленная на основании положения об освобождении крестьян от крепостной зависимости, 19 февраля 1861 г.", що була видана з особливого дозволу Державної ради для наочного роз'яснення найбільших і найменших душових наділів у всіх місцевостях Росії, "Карта Донецького кам'яновугільного кряжу", чудово виконана хромолітографічним способом (на 2 аркушах, з описом, складена на підставі точних досліджень і зйомок, проведених гірськими інженерами, братами Носовими) вперше ознайомила з мінеральними багатствами Донецького кряжу і спричинилася до розвитку видобування кам'яного вугілля і прокладання нових залізниць, "Исчисление поверхности Российской империи в царствование императора Александра III" (1889).

Помер І.П. Стрельбицький 15(28).7.1900 р. на Батьківщині, у с. Голенка. Його наукові роботи звернули на себе загальну увагу. Російське географічне товариство удостоїло його найвищої нагороди – Костянтинівської медалі, а Російське технічне товариство – золотої медалі ім. А.П. Бородіна.

У наш час, у зв’язку з руйнуванням «панського маєтку», могилу Стрельбицького було перенесено на сільський цвинтар. За словами місцевих жителів, під час ексгумації цинкову труну відкрили і забрали звідти всі цінні речі. Зараз могила вченого впорядкована і доглянута завдяки зусиллям нащадків та учнів місцевої школи.

© А.О. Корнус, 2010

Форма входу

Пошук

Сумський час

Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

У нас за вiкном

Профіль на RG
Профіль А.О. Корнуса на RG

Наші гості

 
Made by Anatoliy Kornus © 2024
Конструктор сайтів - uCoz