географічна точка Сумщини

Сторінка Корнуса Анатолія Олександровича


Понеділок, 23.12.2024, 03:37
Ви увійшли як Гість
| Група "Гости"
Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Центр Сумської області | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід
Меню сайту

Категорії розділу
Географічні новини [31]

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Курси валют
Курс долара
Курс евро
Курс рубля

Метод середніх координат. За цим способом географічний центр знаходиться на перетині середньої паралелі та середнього меридіана, що визначаються за географічними координатами крайніх точок досліджуваної території. Він полягає в тому, що довготу центральної точки обчислюють як середнє арифметичне між крайньою західною і крайньою східною точками території, а її широту – як середнє арифметичне між крайньою південною і крайньою північною точками. Крайніми точками Сумської області є пункти з координатами:

на півночі 52°22'00'' пн.ш, 33°47'30'' сх.д. – квартал №1 ур. Старогутська лісова дача (6,5 км північніше с. Стара Гута, Середино-Будського р-ну);

на півдні 50°06'36'' пн.ш, 34°39'02'' сх.д. – на околиці лісового масиву (2 км південніше с. Куземин, Охтирського р-ну)

на заході 54°05'25'' пн.ш, 32°56'42'' сх.д. – урочище Цар-Долина (5,9 км західніше с. Малий Самбір, Конотопського р-ну)

на сході 50°20'45'' пн.ш, 35°41'37'' сх.д. – на правому березі р. Братениця (6,2 км на північний схід від мосту через річку на східній околиці с.Братениця, Великописарівського р-ну).

Географічний центр Сумської області, знайдений цим способом, буде мати координати 51°14'20'' пн.ш. і 34°19'09'' сх.д. і знаходитиметься біля самісінького кордону Сумської області з Російською Федерацією між селами Будки і Голишевське Білопільського району.

У географічному атласі Сумської області [4] вказується, що центр області знаходиться на околиці села Іванівка Путивльського району і має координати 51°15' пн.ш. і 34°07' сх.д. Однак при розрахунку середньої довготи була допущена помилка близько 13'. Більш того, координати крайніх точок, за якими знаходитися середня широта і довгота, у цьому атласі є неточними.

Таке занадто прикордонне і ексцентричне положення географічного центру обумовлене суттєвими недоліками, який має цей метод його розрахунку. По перше, він зводить складну реальну форму області до простої геометричної фігури з 4-х точок; по-друге, цей центр не репрезентує всі райони області (наприклад, якщо уявно вилучити з території Сумщини Роменський або Сумський (!) район, то положення такого центру не зміниться); по-третє, він є анізотропним і його результат не інваріантний відносно вибору системи координат.

Метод рівновеликих площ полягає в тому, що "центральну” точку знаходять як перетин двох прямих, кожна з яких поділяє досліджувану територію на дві однакові за площею частини. Головним недоліком цього методу є те, що для однієї пари прямих метод рівновеликих площ може дати одну "центральну” точку, а для іншої пари прямих – іншу. Ця властивість методу дискредитує його і, крім того, викликає додаткову дискусію про те, яка орієнтація пари прямих "краща” [2]. Прив’язка такої орієнтації до напрямків географічних координат буде необґрунтованою для таких територій, як Сумська область (витягнутих в діагональному напрямку з північного заходу на південний схід). Тому метод рівновеликих площ не витримує серйозної критики і нами не застосовувався.

Метод центру вписаного і описаного кола. Поняття центру, як відомо, народжено математикою. Спочатку під ним розумілася центральна точка кола, відтак метод знаходження центру території, як центру вписаного в неї або описаного кола, має тривалу історію. Однак цей метод дає прийнятні результати коли територія є досить компактною і має невеликий ступінь „розкиду” країв відносно свого геометричного центру. Застосування названого методу для визначення географічного центру Сумської області показало його неприйнятність. У випадку з описаним колом, його центр взагалі буде розташовуватись за межами області (рис. 1), а у іншому випадку конфігурація території дослідження дозволяє розмістити два вписаних кола однакового діаметру, що суперечить основним принципам центрографії.

Якщо все-таки вибирати котрийсь із варіантів, то ним може бути центр західнішого вписаного кола (с. Хоружівка, Недригайлівського району). Хоча ми розуміємо, що визначення географічного центру у цій точці може викликати аргументовану критику багатьох фахівців-географів і картографів.


Рис. 1. Центрограма Сумської області, виконана методом центру вписаного і описаного кола


Аналітичний спосіб знаходження центрів. У центрографічних дослідженнях цей спосіб застосовується частіше за інші. Спочатку для розрахунку середньозважених географічних координат, використовували формулу, виведену Д.І. Менделєєвим. Професор Б.П. Вейнберг знайшов ці формули недостатньо коректними і запропонував більш прості й надійні. Цим способом нами розраховано координати географічного центу Сумської області шляхом знаходження середньозваженої середньої арифметичної географічних координат близько 150 населених пунктів Сумщини. Всі вимірювальні роботи виконані нами за допомогою інструменту «довгота/широта» електронного атласу „МasterSoft” виробництва компанії „Rand McNally”. Результати виконаних нами обчислень дали наступні координати центру: 51°13'19,2'' пн.ш. та 34°08’34,8''  сх.д. Знаходиться він на лівому березі р. Сейм між селами Нові Вірки і Піски у Буринському районі. Однак, названу вище точку коректніше буде називати не географічним центром території, а центром ваги поселенської мережі, хоча й без врахування її людності. Ще простіше і не менш надійно можна визначати центри, використовуючи не географічні, а прямокутні координати. Для цього розраховують середньозважені значення прямокутних координат  і за формулами Кедмона (Kadmon, 1968) [7].

Імовірнісно-статистичний спосіб визначення географічного центру. Цей методичний підхід дозволяє найбільш точно визначати розташування географічних центрів території зі складною конфігурацією [6], до яких належить і Сумська область. Він полягає у точковій дискретизації картографічного зображення – заміні площі території дослідження регулярною мережею точок (рис. 2).

 

Рис. 2. Центрограма Сумської області, виконана імовірнісно-статистичним способом. Географічний центр області показаний знаком +

 

Середнє значення абсцис і ординат центру обчислюється за відомими формулами середньої арифметичної. Для знаходження координат такого центру було опрацьовано близько 1000 точок. Всі вимірювання проведено нами по електронній карті фірми "Transnavicom”, основу якої створено у ДНВП „Картографія”.

Останній метод, на нашу думку, дав найбільш точне розташування географічного центу Сумської області з координатами 54°06'01'' пн.н. і 34°08'31'' сх.д., який розташований у селі Кальченки Білопільського району. Місцевій і обласній владі варто звернути увагу на цей населений пункт з точки зору встановлення там спеціального пам'ятного знака, аналогічно до того, як це зроблено у Краснопільському районі, де таким чином відзначена найвища точка Сумської області. Ця подія варта уваги, оскільки як справжня географо-краєзнавча пам'ятка точка географічного центру Сумщини заслуговує визнання. Це один із символів області, вияв шани до рідної землі, прояв культури та освіченості. Крім того, можна говорити і про практичне застосування визначеної точки.

Література

1. Грицевич В.С. Про географічний центр України та її середину // Краєзнавство. Географія. Туризм. 2002. – № 44 (289). – С.12-13. 2. Грицевич В. Центрографія України: історія і перспективи // Історія української географії. – 2003. – Вип. 2 (8). – С.115-119. 3. Картографическая лаборатория им. Д.И. Менделеева к 15-летию Октября (1917-1932): Центрография 1. – Л., 1933. – 44 с. 4. Сумська область: Географічний атлас: Моя мала Батьківщина / Відп. ред. Т.В. Погурельська. – К.: ТОВ „Видавництво „Мапа”, 2006. – 20 с. 5. Минц А.А. Экономическая оценка естественных ресурсов. – М.: Мысль, 1972. – 302 с. 6. Червяков В.А. Центрографический метод. – Барнаул: Изд-во Алтайского гос. ун-та, 1995. – 20 с. 7. Kadmon N. The mapping of distribution parameters // Cartogr. Journal. – 1968. – Vol.5. – №1. – Р. 64-69.

Форма входу

Пошук

Сумський час

Календар
«  Грудень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Профіль на RG
Профіль А.О. Корнуса на RG

Наші гості

 
Made by Anatoliy Kornus © 2024
Конструктор сайтів - uCoz